Υλοποίηση δράσης ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης της σχολικής κοινότητας στα πλαίσια του μαθήματος Αγωγή Υγείας στις 8 και 9 Φεβρουαρίου, με τη συνεργασία μεταξύ μαθητών/μαθητριών της Α΄ Τάξης και της εκπαιδευτικού με στόχο την ανάδειξη καλών πρακτικών στο πεδίο της προαγωγής της υγείας.

Η δράση εστιάζει στη διαμόρφωση κλίματος σεβασμού της διαφορετικότητας, καλλιεργώντας αλληλοσεβασμό και δεσμούς φιλίας. Συντελεί και συνεπικουρεί στην εξοικείωση των μαθητών/μαθητριών με την έννοια της διαφορετικότητας με απώτερο σκοπό το βαθμό βελτίωσης της ευαισθητοποίησης και της εν συναίσθησης απέναντι σε μαθητές με διαφορετικότητα, το βαθμό βελτίωσης της ευαισθητοποίησης των μαθητών για πιθανές μορφές ρατσισμού στην καθημερινότητα και στην εύρεση τρόπων πρόληψης και διαχείρισης των εκδηλώσεων της, ώστε να διασφαλιστεί κλίμα σεβασμού και εμπιστοσύνης.