ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΥΚΕΙΑΚΟ ΕΤΟΣ-ΤΑΞΗ
ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΕΠΑ.Λ. ΠΕΡΙΟΔΟΥ 2023-2024.

Οι ενδιαφερόμενοι για τη Μαθητεία  μπορούν να υποβάλουν ηλεκτρονικά την αίτησή τους καθώς και τα απαραίτητα δικαιολογητικά στη διεύθυνση: https://e-mathiteia.minedu.gov.gr/ από τη Δευτέρα 16 Οκτωβρίου, ώρα 15:00 έως και τη Δευτέρα 23 Οκτωβρίου ώρα 10:00.

Πρόσκληση υποβολής αίτησης.

Πρόσκληση υποβολής αίτησης για εκδήλωση ενδιαφέροντος εκπαιδευτικών.
ΦΕΚ

Η Μαθητεία ολοκληρώνεται με τη συμπλήρωση του εργαστηριακού μαθήματος και των ημερών παρουσίας στον εργασιακό χώρο όπως αυτά περιγράφονται στον Οδηγό Κατάρτισης της ειδικότητας, συμπεριλαμβανομένων των 12 ημερών κανονικής άδειας που δικαιούται ο μαθητευόμενος.

Οι μαθητευόμενοι έχουν ασφαλιστική κάλυψη και λαμβάνουν ημερήσια αποζημίωση που ορίζεται στο 95% επί του νόμιμου νομοθετημένου κατώτατου ορίου του ημερομίσθιου ανειδίκευτου εργάτη σε όλη τη διάρκεια του «Προγράμματος μάθησης σε εργασιακό χώρο».

Αποκτούν εργασιακή εμπειρία σε πραγματικές συνθήκες εργασίας και επιπλέον εφόδια στην ειδικότητα που έχουν επιλέξει ενώ συνεργάζονται με επαγγελματίες του κλάδου.